Zasady korzystania z serwisu

Wszelkie materiały tutaj przedstawione mają charakter jedynie informacyjny i edukacyjny. Autor nie zachęca nikogo do wykonywania opisywanych tutaj praktyk, a oglądający zobowiązuje się do przeglądania treści na własne ryzyko.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie konsekwencje wynikające z wprowadzania w życie którejkolwiek z opisanych praktyk, a oglądający zrzeka się jakichkolwiek roszczeń z tego tytułu wynikających.

Edge Play, czyli co?

author: Marcus J Ranum
Edge Play, inaczej "zabawą na krawędzi", określa się praktyki BDSM, które cechują się wysokim ryzykiem dla życia lub zdrowia uległej. Często takie praktyki w świetle prawa są postrzegane nie tylko jako wykroczenie ale jako przestępstwo, niezależnie od tego czy się druga strona na to zgadza czy nie. W przypadku takich praktyk obie strony muszą doskonale sobie zdawać sprawę z ryzyka i konsekwencji, i muszą być przygotowane na błyskawiczną reakcję w przypadku popełnienia błędu.



Praktyki postrzegane jako edge play

  1. Podduszanie (Breath play)
  2. Zabawy z ogniem (Fire play)
  3. Zabawy z nożem (Knife play)
  4. Zabawy z bronią palną (Gun play)
  5. Zabawy z udziałem naruszenia naczyń krwionośnych (Blood play)
  6. Zabawy z udziałem prądu (Electro play)
  7. "Jazda na oklep" - (Barebacking)

O ile pozostałe 6 punktów zdaje się być oczywiste, o tyle punkt 7 może być niejasny. "Jazdą na oklep" określa się generalnie uprawianie seksu bez zabezpieczeń. Co prawda, ze stałym partnerem ten punkt wcale nie musi być zabawą na krawędzi. Sytuacja się natomiast diametralnie zmienia, w przypadku wymiany partnerów lub niezobowiązujących spotkań z wieloma partnerami. Ze względu  na wyższe ryzyko złapania chorób przenoszonych drogą płciową taką praktykę określono również jako formę edgeplay.

Należy jeszcze dodać, że Edge Play nie należy traktować jako "wyższą formę wtajemniczenia w BDSM". Egde i Bdsm to dwa oddzielne zbiory praktyk które nachodzą na siebie, ale nie muszą być w żadnym wypadku związane ze sobą. Żadna z tych praktyk nie jest zalecana dla osób początkujących, a nawet i zaawansowanych. Jeśli nie wiesz co robisz, jakie jest ryzyko i co chcesz osiągnąć - nie rób tego, omijaj je szerokim łukiem.

Ryzyko w barebacking

UPDATE! Ta sekcja powstała w odpowiedzi na zmożoną dyskusję na forum FetLife grupy BDSM POLAND. 

Ze wszystkich wymienionych praktyk Edge, ta jest chyba najbardziej niewdzięczna i ryzykowna. O ile pozostałe praktyki niosą ze sobą bezpośrednie acz najczęściej krótkotrwałe ryzyko, o tyle barebacking może raczej pośrednio wyrządzić krzywdę i to na dłuższy okres czasu. W efekcie może się skończyć z chorobą na całe życie. Zgodnie z opisem jest to świadomy seks bez zabezpieczeń który może zakończyć się chorobą lub ciążą. Nie zachęcam do tego typy praktyk.

Jak można się zabezpieczyć przed zarażeniem?
W każdym laboratorium medycznym są wykonywane testy na choroby weneryczne. Większość chorób przenoszonych drogą płciową potrzebuje ok 6 tygodniu inkubacji, więc należy wykonać je mniej więcej w takim odstępie czasu od ostatniego stosunku bez gumki.

Jeśli umawiasz się na gang bang, trójkąt, przygodni seks i zamierzasz robić to bez zabezpieczenia, najlepiej wymagać aktualne testy na choroby weneryczne od uczestników. Oczywiście najlepszym zabezpieczeniem przed zarażeniem jest prezerwatywa (bo nie można wykluczyć że partner od zrobienia testu z nikim nie spał), ale testy znacznie podwyższają bezpieczeństwo.

Co może pójść nie tak?

No właśnie wszystko. Podstawową zasadą w praktykach Edge Play, to zmniejszenie potencjalnego ryzyka najbardziej jak to możliwe. Chyba nie muszę wspominać, że podczas ich praktyki alkohol absolutnie wychodzi z gry.

Breath Play:
- zbyt nagły brak tlenu i/lub utrata przytomności,
- długotrwały brak dostępu do tlenu może doprowadzić do porażenia mózgu
- brak komunikacji z uległą, może doprowadzić do powyższych sytuacji i utratę wyczucia "momentu" w którym musi złapać oddech

Fire Play:
- płomień zbyt długo się pali na uległej - poparzenia
- zbyt duża powierzchnia palenia - problem z ugaszeniem
- włosy na głowie mogą się zapalić
- elementy pomieszczenia mogą się zapalić (drewniana podłoga, meble, firanka)
- sam możesz się zapalić poprzez swoje ubrania

Knife Play:
- rana jest zbyt głęboka,
- wdało się zakażenie (brudne pomieszenie, piasek, brudny nóż)
- nóż nie był wysterylizowany
- naruszona została żyła
- cięcie poszło wzdłuż żył
- zamiast cięcia wyszło pchnięcie

Gun Play: 
- broń się zacięła
- broń posiada ostrą amunicję
- broń sama wypaliła

Blood Play:
- narzędzia nie są sterylne,
- narzędzia były już wcześniej przez kogoś używane
- kończyny zaczynają cierpnieć
- rana była zbyt głęboka
- zabawa wywołała krwotok
- nie ma czym zatamować krwotoku
- inne - patrz knife play

Electro Play:
- napięcie jest zbyt wysokie
- może wywołać szok
- utrata przytomności
- zawał mięśnia sercowego
- może wywoływać drętwienie
- może wywoływać problemy z orientacją

Barebacking:
- zakażenie chorobami wenerycznymi
- ciążka

Zasada RACK i bezpieczeństwo


W przypadku Edge Play stosuje się zasadę RACK (Risk Aware Consensual Kink), czyli zabawa za obupulną zgodzą, ze świadomością ryzyka i konsekwencji. W przypadku takich zabaw trzeba umieć trzeźwo myśleć w sytuacji kryzysowej i mieć przygotowane wszystko co może w takiej sytuacji pomóc. W przypadku zabawy z ogniem woda i gaśnica to podstawa. Tak samo jak używając noża lub zabaw z krwią trzeba mieć przy sobie apteczkę, a przyrządy które używamy powinny być za każdym razem sterylne. W przypadku elektro trzeba pamiętać że prąd i woda równa się spięcie, a tego chcemy uniknąć. Tutaj wymagana jest wyobraźnia do stworzenia 1000 scenariuszy co może pójść nie tak, i umiejętność zapobiegania takim sytuacją. Wiele niestety ryzykownych sytuacji wiąże się ze zwyczajną niewiedzą, więc NAJWAŻNIEJSZE to uzbroić się w naprawdę solidną wiedzę na temat który nas interesuje. Dodatkowym atutem może być przeszkolenie medyczne które pozwala zapobiegać sytuacjom które mogą się skończyć bardzo źle.