Zasady korzystania z serwisu

Wszelkie materiały tutaj przedstawione mają charakter jedynie informacyjny i edukacyjny. Autor nie zachęca nikogo do wykonywania opisywanych tutaj praktyk, a oglądający zobowiązuje się do przeglądania treści na własne ryzyko.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie konsekwencje wynikające z wprowadzania w życie którejkolwiek z opisanych praktyk, a oglądający zrzeka się jakichkolwiek roszczeń z tego tytułu wynikających.

Co znaczy być osobą dominującą...

Wstęp


Dawno już nic nowego nie pojawiło się na blogu. Zwykły brak czasu. Ale wkrótce przybędzie trochę tematów. Ten temat jest inspirowany swego rodzaju brakiem zrozumienia kim jest osoba dominująca i czym powinna się cechować. Nie mam natomiast zamiaru wykreślać pewnej miary, normy ani udowadniać że moje podejście jest najlepsze i jedyne właściwe. Są to moje osobiste przemyślenia i sugestie na temat tego jaka postawa poprawia wizerunek osoby dominującej.



Podstawy


Wbrew pozorom charakter osoby dominującej nie musi wcale oznaczać dosłownie "charakter dominujący". Tak naprawdę nie trzeba być apodyktycznym i nie trzeba rządzić ludźmi, zmuszać ich do wykonywania poleceń lub zachowywania się w określony sposób, aby mieć wizerunek osoby dominującej. Tak naprawdę chodzi o silny i zdecydowany charakter. O umiejętność dostosowywania się do otoczenia i sytuacji oraz podejmowania zdecydowanych decyzji. Tak naprawdę aby umieć prawidłowo zapanować nad czyimś życiem, najpierw przede wszystkim trzeba umieć zapanować nad własnym. Najlepszym sposobem aby się tego nauczyć jest życie na własną rękę: praca, samochód, wynajmowane mieszkanie; oderwanie się od ludzi którzy Ci w tym życiu pomagają: rodziny, dziewczyny.

Większość tych umiejętności uczy życie, jeśli trzeba sobie z nim przez jakiś czas radzić samemu. Zdecydowanie częściej można zaobserwować silny charakter u osób które wcześnie się wyprowadziły od rodziców, nie miały nikogo kto mógłby o nich zadbać (zamiast ich samych), lub były wychowane z naciskiem na pracę, zaangażowanie i odpowiedzialność.

Rozmowa


Trzeba sobie też zdawać sprawę, że będąc stroną dominującą, ma się pewne oczekiwania, obowiązki. Jesteś osobą najbardziej odpowiedzialną w tej relacji, więc, tak naprawdę ciężar wielu sytuacji i problemów spoczywa na twoich barkach. Nie ma osób bez winy, wiemy to wszyscy. Jednak wszelkie spory, kłótnie, sytuacje drażliwe i problemy musisz przyjmować ze stoickim spokojem, pokorą. Musisz przemyśleć wszystko i znaleźć rozwiązanie. Tego się od Ciebie oczekuje. Nie jest to natomiast okazja do pokazu dominacji, wylewania żali, szukania winy u partnera. Jeśli to on rozpoczął temat, zaczął informować o problemach lub swoich potrzebach, nie pozwól dać się ponieść emocjom i temu aby to się przerodziło w kłótnie. Prawdziwą sztuką jest wygrywanie bez podejmowania walki.

author: Marcus J Ranum
Inaczej sytuacja wygląda kiedy to Ty masz potrzeby, kiedy Ty chcesz o czymś porozmawiać. Nie jesteś w stanie przewidzieć jak druga osoba zareaguje na inicjatywę rozmowy. Jednak musisz dobrze przemyśleć jak dobierasz słowa. W jakim świetle przedstawiasz sytuację i jak się poczuje osoba która to usłyszy. Zdecydowanie lepsze efekty daje spokojna szczera rozmowa niż sytuacja która doprowadzi do wybuchu. Najlepiej przedstawić problem nie wyolbrzymiając go, nie oskarżając partnera, w taki sposób aby nie poczuł się atakowany. Nie można nikomu niczego zarzucać, lepiej stwierdzać fakty a jeszcze lepiej z góry założyć że częściowo lub pośrednio sami jesteśmy źródłem problemu. Prowadząc taką rozmowę, NIE staraj się najlepiej przedstawiać w lepszym świetle niż partner. Dobrze jest się na początku przyznać do własnych niedoskonałości aby być na podobnym poziomie poczucia winy co rozmówca. Rozmowa wtedy jest znacznie spokojniejsza. Na wszelkie zarzuty lepiej NIE odpowiadać nowymi zarzutami, a zwyczajnie się z tym zgodzić. Przyjąć do wiadomości to co ma partner do powiedzenia w odpowiedzi. I przeanalizować wszystko na spokojnie. Wyciągnąć z tego wnioski i wprowadzić je w życie.

Cechy


Nad swoim charakterem i postawą można pracować. Można się drastycznie zmienić, pozostając sobą. To właśnie postawa, pewność siebie i silny charakter decyduje o tym czy ktoś ma solidne podstawy do byciu osobą dominującą w relacji. Osoba uległa wobec swojego Pana oczekuje tego że będzie dla niej wzorem, osobą za którą warto podążać i podążając za nią nie musi się martwić o wszystko, bo Pan ma wszystko pod kontrolą. Ty musisz być osobą która ma wszystko pod kontrolą, WSZYSTKO, nie tylko swoją uległą. Dominacja i uległość mają bardzo prymitywne podstawy. W świecie zwierząt, tylko silne i dobrze zorganizowane jednostki były przywódcami stada. Stado za nimi podążało bo czuło, że decyzje głowy stada są pewne i zdecydowane. Będąc osobą dominującą, Ty musisz być przywódcą, musisz podejmować decyzje, organizować życie, a nie tylko wydawać rozkazy. Rządzisz potrafi każdy krzykacz, ale nie każdy potrafi mądrze zarządzać. Poniższe cechy są kluczowymi cechami przywódcy. A stąd już niewiele brakuje do mądrej i świadomej dominacji.

1. Zorganizowanie

Kontroluj swoje otoczenie i swój czas. Musisz mieć wszystko zaplanowane, nawet jeśli przekażesz zadanie osobie podległej, to Ty musisz wyjść z inicjatywą i podjąć wysiłek aby zaplanować wszystko. Np. Ty powinieneś kupić bilet do kina, ale możesz kazać komuś go odebrać. Ty powinieneś zamówić pizzę, ale możesz kazać otworzyć drzwi. Ty powinieneś nalać wino, ale możesz kazać podać je gościom.

2. Percepcja, przewidywanie

Bądź świadom tego co się wokół ciebie dzieje i się do tego dostosowuj. Musisz mieć otwarte oczy, widzieć wszystko wokół Ciebie, reakcje partnerki, otoczenia. Musisz reagować odpowiednio na określone sytuacje. I zdawać sobie sprawę z tego jaki będzie efekt Twoich działań. Musisz przewidywać określone sytuacje, być świadomym tego jak mogą się skończyć określone decyzje.

3. Samodoskonalenie

Zawsze sobie stawiaj w życiu jakiś cel i staraj się do niego dążyć. Rozwijaj się, ucz, nie tylko skupiaj się na przyjemnościach. To co chcesz osiągnąć, zdobywaj małymi krokami. Skup się na tych drobnych krokach potrzebnych do osiągnięcia celu, ich realizacja motywuje do dalszego działania. Drobne sukcesy są składową większych sukcesów. Nie zniechęcaj się niepowodzeniami lub błędami. Jesteśmy tylko ludźmi, każdy je popełnia. Zamiast tego postaw sobie nowy cel, zrób kolejny krok naprzód, nawet jeśli poprzedni był w tył.

4. Ambicja i zaangażowanie

Już samodoskonalenie jest przejawem ambicji. Ambicja to chęć podejmowania nowych wyzwań, poszukiwania, eksperymentowania. Ambicja jest przejawem pasji. Pasja jest przejawem zaangażowania w konkretny temat. Zaangażowanie oznacza, to że traktujesz coś poważnie. Jeśli traktujesz BDSM poważnie, to chcesz się uczyć. I tylko solidne przestudiowanie określonego tematu jest w stanie przynieść rzetelną wiedzę. Zwykłe zobaczenie na filmie lub na żywo określonej praktyki nie czyni Cię w niej ekspertem, musisz ją dokładnie przestudiować, przeanalizować i przetestować, bynajmniej nie na swojej uległej, na pewno nie dopóki nie przetestujesz na sobie.

5. Inicjatywa

Chyba najważniejsza cecha ze wszystkich. Brak inicjatywy wręcz potrafi zniechęcić osobę uległą. Apatia to jest ostatnia rzecz którą powinieneś przejawiać. Jak z resztą można służyć komuś kto nie przejawia chęci do bycia usługiwanym? Jak można spełniać życzenia kogoś kto nie wyjawia żadnych życzeń? Oczywiście relacja Dom/uległa ma dwojakie znaczenie. Tak naprawdę jedna i druga strona spełnia nawzajem swoje pragnienia. Często pragnienia strony uległej są wyższe niż strony dominującej. Może to wywoływać presję. Jednak podczas sesji nie należy się skupiać na tym co może oczekiwać strona uległa, ani na tym na co może mieć ochotę. Rób to na co Ty masz ochotę. Skup się na tym co masz w swoim arsenale, co możesz zrobić, jakimi kartami dysponujesz. Nie musisz ich wszystkich odkrywać. Trzymaj w napięciu. Zachowaj coś na później. Zaplanuj spotkanie i bądź elastyczny.

6. Samokrytyka

Jesteś Dominującym/Masterem ale nie jesteś nieomylny. Nie nadużywaj swojej pozycji bo to najkrótsza droga do tego aby ją stracić. Większość relacji BDSM nie jest relacjami 24/7, a relacjami partnerskimi. Jeśli również jesteś w relacji partnerskiej to poza łóżkiem, poza sesjami, powinieneś traktować partnera bardziej na równi ze sobą. Rozmawiasz jak z równym i wspólnie podejmujesz decyzje. Nie jest zbyt dobrą i odpowiedzialną praktyką pokazywania dominacji wtedy kiedy jest to dla Ciebie wygodne. Nigdy nie powinieneś tego pokazywać kiedy to Ty jesteś atakowany, zwłaszcza jeśli partner ma rację. Możesz pokazać to kiedy się na partnerze zawiodłeś i jest to dobry pretekst do kary. Jednak nie należy tego nadużywać.  Dominacja w związku partnerskim powinna zostać domeną ograniczającą się jedynie do łóżka.

7. Odpowiedzialność i samokontrola

Odpowiedzialność to umiejętność przyznawania się do własnych błędów, ponoszenia konsekwencji własnych decyzji i często również decyzji osoby uległej. Musisz znać swoje granice i granice swojej podopiecznej. Musisz sobie zdawać sprawę kiedy tak naprawdę powinieneś być Dominem, a kiedy opiekunem. Musisz się troszczyć i dbać o uległą, co może czasem oznaczać że musisz sam przyjąć na barki ciężar jej własnych problemów lub błędów. Musisz również kontrolować siebie i nie dawać się ponieść pokusie tego że możesz ten ciężar, winę złożyć na jej ręce. Zamiast wytykać błędy powinieneś znaleźć sposób żeby je wyeliminować.

8. Pewność siebie

Chyba najtrudniejsza cecha ale i jedna z najbardziej wpływających na postawę. Tak naprawdę najważniejszy jest tutaj stosunek do samego siebie. Jeśli jesteś w stanie dopracować pozostałe cechy, poprawi się Twoja pewność siebie. Związana jest ona również z samorozwojem, ponieważ poprawia to poczucie że starasz się coś osiągnąć. Jeśli dążysz do tego żeby osiągnąć coś w życiu, osiąganie kolejnych celów pozytywnie wpływa na samoocenę.

Dobrym sposobem jest również w chwilach słabości, przypomnieć sobie sytuację w której czuliśmy się bardzo pewni siebie.

Podsumowanie


Tak naprawdę bardzo łatwo pomylić Dominację z Despotyzmem. Osoba dominująca na co dzień powinna być raczej osobą o silnym charakterze, dobrze zorganizowaną i wyrazistą. Nie despotą, który wydaje rozkazy kiedy jest to dla niego wygodne.