Zasady korzystania z serwisu

Wszelkie materiały tutaj przedstawione mają charakter jedynie informacyjny i edukacyjny. Autor nie zachęca nikogo do wykonywania opisywanych tutaj praktyk, a oglądający zobowiązuje się do przeglądania treści na własne ryzyko.
Autor nie ponosi odpowiedzialności za wszelkie konsekwencje wynikające z wprowadzania w życie którejkolwiek z opisanych praktyk, a oglądający zrzeka się jakichkolwiek roszczeń z tego tytułu wynikających.

Utrzymanie i pielęgnacja zabawek

photo: Marcus J Ranum
Ten post jest kontynuacją dezynfekcji zabawek i wbrew pozorom nie określa osób uległych mianem
"zabawek" ;) Prawidłowa pielęgnacja czystych przyrządów sprawi, że dłużej nam posłużą i będą lepiej wyglądały. Z racji tego, że wiele środków dezynfekujących jest na bazie alkoholu i ma wysokie współczynniki pH, mimo właściwości bakteriobójczych, mają również właściwości negatywnie wpływające na dezynfekowane powierzchnie i materiały.

W gruncie rzeczy 90% zabawek składa się z trzech materiałów: metalu, drewna lub skóry. Czasem jest jeszcze plastik, ale on nie wymaga dodatkowych czynności.



Drewno / Bambus

Po wypsikaniu desprejem i odstawieniu na minutę, warto drewno lub bambus przetrzeć i nawilżyć odrobinę olejkiem pochodzenia roślinnego. Oliwa z oliwek świetnie się do tego nadaje. Zbyt szybkie i nierównomierne wysychanie tych materiałów powoduje ich pękanie i kruchość. Starajmy się również unikać przechowywania ich w zbyt suchym lub zbyt wilgotnym pomieszczeniu. Im grubsze drewno lub bambus tym większa tendencja do pękania.

Metal

Powierzchnie metalowe są relatywnie łatwe w porównaniu z drewnianymi. Szczególnie jeśli mamy do czynienia ze stalą nierdzewną lub chirurgiczną. Po odkażaniu wystarczy przetrzeć suchą ścierką, najlepiej elektrostatyczną. W przypadku elementów które są przeznaczone do naruszania skóry - przechowywać w sterylnych warunkach zawiniętą w jednorazową ściereczkę, ręczniczek lub folię.

Skóra

Skóra tak jak i drewno nie lubi alkoholu i efektu wysychania. Od wilgoci i wody może popękać i się zniszczyć. Do pielęgnacji powierzchni skórzanych najlepszy jest tłuszcz zwierzęcy, np. taki stosowany do obuwia. Można dostać w lepszych sklepach obuwniczych.

Plastik

Po wyczyszczeniu wystarczy jedynie zawinąć go w folię spożywczą lub strecz.

Sznurki

Nie mają problemów z alkoholem lub substancjami o wysokim pH, ale warto je wyprać i wysmarować olejkiem jojoba (jeśli są jutowe)